14 Ocak 2021 , Perşembe

Yumurta Kesik çizgileri birleştirme Oyunu

yumurta_kesik_cizgileri_tamamlama

Kesik çizgileri birleştirme etkinliğimizin amacı;

Çocuklardan, yumurta konulu resimdeki çizgileri birleştirmeleri istenir. Et, balık, yumurta tüketmenin okul başarısını arttıracağı vurgulanır.

Yumurta et grubu besinler içerisinde yer almaktadır. Birçok vitamin ve minerali içerdiği için yeterli ve dengeli beslenmede önemli rol oynar. Sağlıklı yaşamak için bir canlıya hayat verebilecek kadar yüksek besleyici değere sahip, üstelik ucuz, ulaşılabilir, kolay hazırlanabilir bir besin olan yumurtayı öğünlerimizden eksik etmemeliyiz. Yumurta doğal ambalajı ile hiçbir şekilde hile yapılamayan tek besindir.Yumurtanın beslenmemizdeki yeri ve önemi hiç de hafife alınmayacak kadar büyüktür. Gelin bunlara bir göz atalım;

 • Yumurta, anne sütünden sonra insanın ihtiyacı olan tüm besin ögelerini bulunduran tek besindir.
 • Yumurta tüm besinler içerisinde en kaliteli proteini içermektedir.
 • Yeterli ve dengeli beslenmede hızlı bir büyüme ve gelişme döneminde olan çocukların, protein tüketimlerinin en az yarısının hayvansal kaynaklı olması önerilmektedir. Bu nedenle çocuk beslenmesinde protein kaynağı olan yumurtaya gereken önem mutlaka verilmelidir.
 • Yumurtada bulunan kolin, beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli rol oynamaktadır. Yumurta çocukların zeka seviyelerinin artışında büyük ölçüde etkilidir.
 • Yumurta sarısındaki A vitamini gözün iyi görmesini sağlar, kemik gelişimi ve sağlıklı dişler için de gereklidir. Vücut hücrelerinin gelişmesine yardım eder. Solunum ve sindirim sisteminin sağlıklı olmasını ve enfeksiyonlara karşı korunmasını sağlar.
 • Yumurta sarısı, D vitamini sağlayan birkaç besinden biridir ve güneş ışınlarından da yeterince faydalanıldığında özellikle çocuklarda D vitamini eksikliğine bağlı kemik bozukluğu oluşmasını engeller. D vitamini insan vücudunda kalsiyumun kullanılmasına yardımcı olur.
 • Yumurta E vitamini yönünden de oldukça zengindir. E vitamini oksidasyonu önleyici etkisinden dolayı, vücudumuzu zararlı maddelere karşı korur.
 • Yumurtada bulunan riboflavin (B2 vitamini) deri ve göz sağlığı için gereklidir. Protein metabolizması, sinir sistemi fonksiyonları ve büyümede rolü vardır.
 • Yumurtada bulunan folat ve B12 vitamini kan yapımında görevlidir. Bilişsel fonksiyonda etkisi vardır. Yetersizliklerinde kan homosistein düzeyinin artması sonucunda kalp-damar hastalıkları riski artar.
 • Yumurta sarısı, demir minerali içermektedir. Demir kan yapımı için gereklidir. Demir yetersiz alındığında demir yetersizliği anemisi oluşur. Ayrıca demirin büyüme, gelişme ve hastalıklardan koruma rolü vardır. Yetersizliğinde çocukların öğrenme yeteneği ve okul başarısı azalır.
 • Çayda bulunan tanenler yumurtadaki demirin emilimini olumsuz yönde etkileyeceğinden çay öğünlerle birlikte içilmemelidir. Yemeklerden en az 45 dakika önce veya sonra tüketilmelidir.
 • Yumurtada C vitamini bulunmamasına rağmen C vitamini açısından zengin bir besinle tüketilirse yapısındaki demirin emilimi artar.
 • Yumurtadaki çinko minerali özellikle büyüme-gelişme, bağışıklık sistemi, üreme ve yara iyileşmesinde rolü olduğu için çok önemlidir.
 • Yumurta sarısında bulunan karotenoidlerden lutein ve zeaksantin göz sağlığına katkıda bulunur, yaşanan gözde maküler dejenerasyonu ve katarakt oluşumunu önler. Lutein kanser, aterosklerozis ve kalp damar hastalıklarından korur. İnflamasyonu önleyici ögedir.

Dilerseniz PDF dosyasını indirip Çıktı alabilirsiniz…

İlginizi Çekebilir

Renkleri ve Sayıları Öğreten Eğitici Oyuncak

Bir Cevap Yazın