13 Ağustos 2020 , Perşembe
yemek_yemeyen_cocuk_cezalandirilmalimi

Yemek yemeyen çocuğa nasıl davranmalı ?

Yemek yemeyen çocuğa nasıl davranmalı ?

Çocuklar ilk 2 yaş içerisinde hayvansal içgüdülerle hareket eder , yani ne kadar ceza verirseniz verin çocuk kendi istekleri doğrultusunda hareket eder!Hayır dediğiniz ir şeyi yapması , onun için size açılmış bir isyan bayrağıdır.. Çocuğa ‘eğer yemek yersen dışarı çıkartırım ‘ veya ‘Çikolata veririm’ demek, çocuğun o amaca erişmek için yemeği bir işkence olarak görmesine yol açar ve tat duygusunun gelişmesine engel olur.

Böylesi yöntemlerle ebeveynler çocuklarının yeme sorununu o an için çözdüklerini zannederler,ama süreç sorunun üstünü örtmekten öte bir şey değildir. Diğer yönüyle bakınca ‘yemezsen kızarım’veya ‘kardeşin yer, onu daha çok severim’gibi sözler , anne sevgisini kaybetmemek adına onu zorlamak olur.Bu , uzun zamanda çocukta bıktırıcı etkilere yol açar.Unutmamak lazım ki,çocuk eğitimi boşluk kaldırmaz.

Peygamber efendimizin buyurduğu üzere “Zaman Zaman aç bırakmak onların faydasınadır…” Eğer ki çocuk o an için yemezse, yemeği kaldırıp bir süre sonra tekrar denemek gerekirse , o öğünü atlamak gerekir.

Bebeklere Ek gıda Ne zaman Başlanmalı?

 

 

Yemek Yemeyen Çocuk ile ilgili aramalar

Çocuğum hiç yemek yemiyor

Yemek yemeyen çocuğa nasıl yemek yedirilir

Çocuğa yemek yedirmenin yolları

Çocuğum hiç yemek yemiyor

 

İlginizi Çekebilir

4. Sınıf Türkçe Zarflar

KONU: ZARF (BELİRTEÇ-FİİLLERİ NİTELEYEN KELİMELER)       Aşağıdaki eylemleri (fiilleri) etkileyen altı çizili kelimelere dikkat edelim. …

Bir Cevap Yazın