10 Ağustos 2020 , Pazartesi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

tuvalet_egitimiÇocukların tuvalet ihtiyaçlarının geldiğini fark edip, tuvalete kadar ulaşmaları için belirli bir nörolojik ve duygusal gelişime ulaşmış olmaları gerekmektedir. Rektum ve anüsün bu özellikleri kazanması için en erken 18. ayda, mesane ve üretranın ise 24. ayda gerçekleşir. Kızlar tuvalet eğitimini erkeklere göre bir kaç ay daha erken başlatabilirler. Bu sebeple bu yaşlardan önce tuvalet eğitimi için zorlanmaları yanlış olur. Ayrıca bu yaşlarda çocuğun “anal dönem” olarak nitelenen kendi bedenine sahip çıkmasını, kendine ait hiç bir şeyi başkaları ile paylaşmaması, çevreden gelen uyarılara olumsuz cevaplar vermesi ile netleşen bir yaş dönemidir. İkinci yaş birinci ergenlik dönemi diye de nitelendirilebilir.

Genellikle bu yaş gurubundaki çocuklar her şeye ”hayır“ deme eğiliminde, başına buyruk, “benim“ sözcüğünü sık kullanan, kararlarını kendi vermek isteyen, ısrarcı biridir. Anne ve aile büyüklerinin “tuvaletini buraya yap” gibi önerilerini kendi yaşamına, bedenine, özgürlüğüne bir müdahale olarak görür. Bu gibi fizyolojik özellikleri dikkate alarak 2- 3 yaşlar arasında tuvalet eğitimine başlanabilir.Bazı çocuklarda bu yaş daha da erken olabilir. Tuvalet eğitimine başlama zamanı yeni bir kardeşin doğumuna, hastalık sırasına, aileden birinin ayrılmasına kısaca aile içi yeni ve alışılması gereken bir durumun varlığına denk gelmemelidir.

İlginizi Çekebilir

4. Sınıf Türkçe Zarflar

KONU: ZARF (BELİRTEÇ-FİİLLERİ NİTELEYEN KELİMELER)       Aşağıdaki eylemleri (fiilleri) etkileyen altı çizili kelimelere dikkat edelim. …

Bir Cevap Yazın