10 Ağustos 2020 , Pazartesi

Sünnet ne zaman yapılmalıdır?

Bir çok anne babanın merak ettiği Sünnet ne zaman yapılır sorusu çoğu kez doğru zamanlama olmamasından dolayı çocuklarda ciddi travmalara yol açmaktadır. Bunların neler olduğunu az çok biliyorsunuz, “satırla baltayla kesecekler” bunlardan sadece bir tanesi.

sunnet_nezaman_yapilmali

Pedegoglar, Çocuk gelişim uzmanları, psikolojik açıdan çocukların sünnet sonrası sorun yaşamaması için, sünnetin 2 yaşından önce mümkün olduğu kadar erken dönemde yapılmasını öneriyorlar. Eğer bu yaş aralığında olmadıysa 6 yaş sonrasında yapılması öneriliyor. Fakat bu acil tıbbi sünnetler dışında bir durumdur. Son yıllarda uygulanan ki çok da doğru olduğunu düşündüğüm, sadece lokal anestezi değil bir ameliyat mantığı ile genel anestezi verilmesi çocuklarda oluşabilecek psikiyatrik problemlerin de ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Çiş yapma sorunu olan, sık enfeksiyon geçirenler gibi tıbbi zorunluluk durumlarında çocukların yaşına bakılmaksızın sünnet olmaları gerekmektedir. Tabi doktor kontrolünde alınacak karar ile, zorunlu olduğu onaylanmalı. Acil nedenlerle bu yaş aralığında sünnet yapılan çocukların psikolojik gelişimleri açısından mutlaka anestezi altında bunu hatırlamayacakları şekilde yapılması faydalı olacaktır. Anestezi altında olmaması, elinin kolunun zorla tutulması…vb doğru olmayacaktır. 6 yaş sonrasında yapılacak sünnetlerde de çocukların kendi akranlarından aldıkları yanlış bilgilendirmeler onların bu işleme bakış açısını belirlemektedir ki bu çoğu kez çok da olumlu olmuyor.

İlginizi Çekebilir

4. Sınıf Türkçe Zarflar

KONU: ZARF (BELİRTEÇ-FİİLLERİ NİTELEYEN KELİMELER)       Aşağıdaki eylemleri (fiilleri) etkileyen altı çizili kelimelere dikkat edelim. …

Bir Cevap Yazın