19 Eylül 2020 , Cumartesi

Sebze ve Meyve Nokta birleştirme Oyunu

sebze_meyve_cizgiler

Hepimiz sebzeler ve meyveler konusunda az çok bir şeyler biliriz, Gelin Sebze ve meyveler hakkında genel bilgilerimizi tazeleyelim:

Bitkilerin her türlü yenilebilen kısmı sebze ve meyve grubuna girer. Sebze ve Meyvelerin  önemli bir kısmı sudur. Bu nedenle günlük enerji, yağ ve protein gereksinmesine çok az katkıda bulunurlar. Bunun yanında mineraller ve vitaminler bakımından zengindirler. Folik asit, A vitaminin ön ögesi olan beta-karoten, E, C, B2 vitamini, kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum, posa ve diğer antioksidan özelliğe sahip bileşiklerden zengindirler. Vücuda zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı besinler sebzeler ve meyvelerdir.

Çocuklar kesik çizgileri birleştirirken, sebze ve meyvelerin fonksiyonları ve sağlıklı beslenme hakkında bazı bilgiler verilebilir.

Sebze ve meyvelerin fonksiyonları :

  • Büyüme ve gelişmeye yardım ederler.
  • Hücre yenilenmesini ve doku onarımını sağlarlar.
  • Deri ve göz sağlığı için temel ögeler içerirler.
  • Diş ve diş eti sağlığını korurlar.
  • Kan yapımında görev alan ögelerden zengindirler.
  • Hastalıklara karşı direncin oluşumunda etkindirler.
  • Doygunluk hissi sağlarlar.
  • Dengesiz beslenmeye bağlı şişmanlık ve kronik hastalıkların (kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, bazı kanser türleri) oluşma riskini azaltırlar.
  • Barsakların düzenli çalışmasına yardımcı olurlar.

Sağlıklı beslenmek için ;

Çeşitli renk ve türlerde sebze tüketin. Farklı sebzeler, farklı besin ögeleri içerdikleri için gün içerisinde tüketilen sebzelerin çeşitlendirilmesi gerekir. Bir gün içerisinde, koyu sarı sebzeler (havuç, patates), koyu yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, marul, kıvırcık, pazı, semizotu, brokoli vb), nişastalı sebzeler (patates, bezelye) ve diğer sebzeler (domates, soğan, taze fasulye) dengeli bir şekilde tüketilmelidir.

Meyveler de, içerdikleri besin ögeleri ve miktarı bakımından farklıdır. Bu nedenle tüketimlerinde çeşitlilik sağlanmalıdır. Genellikle, turunçgil grubu ve çilekler vitamin C, kiraz, kara üzüm, kara dut diğer antioksidanlardan zengin iken; muz, elma gibi meyveler potasyumdan zengindirler.

Tüm sebze ve meyveler besin değeri içeriği ve ekonomik olması açısından mevsiminde, bol ve ucuz bulunduğu dönemlerde tüketilmelidir.

Bu aktivitenin devamı olarak, boyama sayfasında yer alan resimlerden çıktılar alarak çocuklarınızın eğlenirken öğrenmesini ve el kaslarının gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Dilerseniz PDF dosyasını indirip Çıktı alabilirsiniz…

 

İlginizi Çekebilir

Resim Eşleştirme

Resim Eşleştirme          cocukgelisimi.info Sitemizde Resim Eşleştirme Eğitimi çocukların dikkatlerini geliştirmek amacı ile …

Bir Cevap Yazın