Anasayfa / Genel / Oyunun Çocuğun Gelişimine Faydaları

Oyunun Çocuğun Gelişimine Faydaları

oyun_cocuk_gelisimi

Farklı Oyunlar çocuğun her yönden gelişimine olumlu yönde etki etmektedir.Geçmişten gelen oyunların pas tuttuğu günümüzde ise daha verimli gelişime açık olan oyunların olduğunu hepimiz farkındayız. Çocukların oynamalarına yasak getirmek, kısıtlama getirmek çocuğun gelişimine köstek olma anlamını getirir. Özellikle küçük yaştaki çocukların ev eşyalarıyla oynaması anne-babalar tarafından yasaklanmaya çalışılır. Oysa bu yaştaki çocuklar bir nesneye bilerek zarar vermezler. Verilen zararlar bilinçsizce verilen zararlardır. Eşyaları düşürüp kırdığında bilerek  veya isteyerek yapmamaktadır. Bu nedenle çocukların oyun oynamaları kısıtlanmamalı ve engellenmemelidir.

Her oyun için gelecek için yapılan bir hazırlık göze çarpmaktadır.Gelişimi için ne kadar çok oyun oynar zaman geçirirsek gelecekte o kadar başarılı bir geleceği olur. Bir çocuğun herhangi bir oyuna yaklaşım biçimi, seçtiği ve önem verdiği oyunlar, çocuğun çevresindeki insanlara tavrını, çevresi ile ilişkilerini ve başka insanlarla kendisi arasında nasıl bir bağlantı kurmuş olduğunu dile getirmektedir. Çocuğun geleceğe dönük yönünü oynadıkları oyunlarla ve ilgisiyle tanırız. Çünkü çocuk oyunda kendini ifade edebilme imkanı bulur. “Oynamayan tay at olmaz” atasözü, çocuklar için oyunun ne kadar önemli ve değerli olduğunu çok güzel ifade etmektedir. Bu nedenle gürültü yapıyor, kırıp döküyor, elbiselerini kirletiyor gibi nedenlerle çocuklarımızın oyunlarına engel olmamalıyız. En önemlisi ise çocuklarımızı dinlemeliyiz.

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Çocuklarda tuvalet eğitimi

Çocuklarda gece tuvalet eğitimi Çocuğunuzu gece tuvalet eğitimine başlayabilmeniz için gündüz saatlerinin büyük bölümünde bez …

Bir Cevap Yazın

Çocuk Gelişimi Montessori Boyama Sayfaları 0-5 Yaş Çocuk Akitivite