10 Ağustos 2020 , Pazartesi
Okul öncesi dönem ve matematik

Okul öncesi dönem ve matematik

Çocuk 2 yaş itibarı ile sayılarla objeler arasında birebir ilişki kurmaya başlar. Bu sebeple 2 yaşından itibaren çocuğa matematik kavramlarını hayatın içinde sunmak önemlidir.

 

Okul öncesi dönem ve matematik
Okul öncesi dönem ve matematik
Eğitim Danışmanı Mürüvvet Adalı Uygun okul öncesi dönemde ailelerin çocuklarının matematik kavramlarını öğrenmeleri konusunda yapabileceklerini anlattı.

 

  • Çocukla matematik kavramlarını kullanarak konuşun: Günlük hayatta nicelik gösteren kelimeleri (çok sayıda, çok fazla vb.) sık kullanın. “Ne kadar çok?, Pek çok sayıda çiçek var”…

 

  • Çocukla birlikte sayın: Çocuğun el ve ayak parmaklarını bir melodi tutturarak birden ona kadar sayın. Sayarken dokunmayı da unutmayın. Etrafta gördüğünüz hemen her şeyi sayın. Çocuğun öğreneceği en ritmik ve kolay üç sayı 1,2 ve 3’tür.

 

  • Büyüklükleri kıyaslayın: Çocuğunuzdan büyük arabasını ve küçük topunu getirmesini isteyerek onu bu kavramlarla tanıştırın. Arabalarını ya da bebeklerini büyükten küçüğe sıralayın. Küçükten büyüğe bloklarla örüntüler oluşturun.

 

  • Uzamsal ilişkileri öğretin: Çocuğunuza, uzak-yakın, altında-üstünde, içinde-dışında gibi kavramları öğretebileceğiniz oyunlar oynayın. Bir kutunun içine döktüğü suyu daha küçük bir kâseye geçirerek, hangisinin daha fazla kapasiteye sahip olduğuna dair bir fikir elde etmesini sağlayın. Büyük kutu mu küçük kutuya sığar, küçük kutu mu büyüğe gibi oyunlar oynayın. Hep deneyerek, yanılarak, öğrenerek ama illa ki dokunarak öğrenir, unutmayın.

 

  • Şekilleri adlandırın/ isimlendirin: Şekilleri adlandırmak çocuğun matematiği anlamlandırması için temel oluşturur. Evin içindeki yuvarlak ya da kare, dikdörtgen eşyaları bulma oyunu oynayın. İçinde bu şekilleri barındıran daha küçük eşyalara adım adım geçin. Çubuklarla, legolarla şekiller yapın ve her birinin hangi şekil olduğunu söyleyin.

 

  • Nesneleri / eşyaları türlerine göre ayırın: Benzer eşyaları ayırırken, bunu sesli olarak ve onun dikkatini çekerek yapmanız çocuğun grup/ küme anlayışını artıracaktır. Örneğin oyuncaklarını kategorilere ayırarak kaldırın, uçakları ve arabaları bir yana, bebekleri başka bir tarafa gibi. Sonrasında da birlikte her grupta kaç tane olduğunu sayın.

 

  • Günlük olağan aktivitelere çocuğu da katın: Masayı birlikte kurun. Kaç kişilik tabak, kaç peçete, kaç çatal vb konulacak hepsini konuşarak ve sayarak beraber yapın. Benzer etkinliklerin biri de kek yapmaktır. Kaç yumurta, ne kadar süt, kaç kaşık şeker?… Çocuk bunların hepsinden çok keyif alacak, diğer taraftan da matematiksel ifadelere alışmaya başlayacaktır.

 

 • Sayıları gösterin: Dışarı çıktığınızda, evinizin içinde, gördüğünüz tüm rakamları çocuğa söylerken aynı anda gösterin de. Böylelikle çocuk, günlük hayat içinde kullanılan rakamları yazılı olarak da görmeye alışacaktır.

İlginizi Çekebilir

4. Sınıf Türkçe Zarflar

KONU: ZARF (BELİRTEÇ-FİİLLERİ NİTELEYEN KELİMELER)       Aşağıdaki eylemleri (fiilleri) etkileyen altı çizili kelimelere dikkat edelim. …

Bir Cevap Yazın