Anasayfa / Makaleler / Çocuk Gelişimi Kurallar / Kurallar Çocuğun Ruh Sağlığını Bozar mı?

Kurallar Çocuğun Ruh Sağlığını Bozar mı?

Kurallar Çocuğun Ruh Sağlığını Bozar mı?

Kurallar Çocuğun Ruh Sağlığını Bozar mı? sorusunda İnatlaşma döneminde olması çocuğunuza hiç “Hayır” demeyeceğiniz anlamına gelmiyor.Çocuğunuza zaman zaman kısıtlamalar ,yasaklar koymak zorundasınız, ruh sağlığının bozulmasından korkmayın! Dikkat edilmesi gereken en önemli şey,koyduğunuz yasakların gerekli olduğunuzdan emin olmanızdır.

Gerekli konularda da yasaklamalar getiriyorsanız,bir süre sonra çocuğunuza çok fazla ‘hayır’demeye başlarsınız.Bu da çocuğunuz da ,hem bağımsızlığının elinden alındığı,her şeyi yanlış yaptığı hissini uyandırmaya başlar. Her iki duyguda onun kendine olan güvenini sarsar ve onu rahatsız eder. Bu yüzden, öncelikli olarak ‘hayır’ demeniz gerekenlerin listesini yapın,bunlar dışında da gereksiz zamanlarda ve durumlarda ‘hayır’dememeye özen gösterin.

Ayrıca , aşırı kurallarla büyüyen çocukların ,kuralları koyan yetişkinler yanlarında olmadığı zamanlarda bu kuralları ihlal etme eğiliminde olduklarını da unutmayın!

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Çocuklarda tuvalet eğitimi

Çocuklarda gece tuvalet eğitimi Çocuğunuzu gece tuvalet eğitimine başlayabilmeniz için gündüz saatlerinin büyük bölümünde bez …

Bir Cevap Yazın

Çocuk Gelişimi Montessori Boyama Sayfaları 0-5 Yaş Çocuk Akitivite