Anasayfa / Çocuk Gelişimi / Kekemelik Nedir? Nasıl olur? Tedavisi var mıdır?

Kekemelik Nedir? Nasıl olur? Tedavisi var mıdır?

Kekemelik Nedir, Ne yapmak gerekir?
Kekemelik ses, hece ve sözcüklerin tekrarı, uzatılması yada konuşmanın akışını kesen , duraklamalar şeklinde ortaya çıkan bir konuşma bozukluğudur, diğer adıyla Artikülasyon bozukluğu. Psikolojik sorunlar yoğun olduğunda ve stresli ortamlarda artar. Konuşma hızı yavaş veya hızlı olabilir Şarkı söylerken ve ya şiir okurken görülmez. Ağır durumlarda vücut, el kol hareketleri konuşmaya eşlik eder.
Genellikle 12 yaşından önce, Çoğunlukla da 2-7 yaşları arasında başlar . Belli bir yaşa kadar düzgün konuşan çocuk birden tutulabilir. Önceleri belli sözcüklerde , daha sonra her sözcükte takılır. Kekemelere uygulanan Fiziki tetkiklerde konuşma ile ilgili organlarda bozukluk saptanamamıştır.
Kekemelik genellikle erkek çocuklarda , kızlardan dört –beş kat fazla görülmektedir. Kekeleyen çocuğun aile üyeleri ve yakınları arasında da Kekemeliğe rastlama olasılığı yüksektir. Oluş nedeni tam olarak bilinmemektedir. Çok etkenli bir bozukluktur. Ailesel , genetik bir yatkınlıktan bahsedilmektedir. Bazı Anne Babalar Çocuğa Küçük yaşta düzen, temizlik ve terbiye konularında katı disiplin uygulamışlardır. Bu anne ve babanın çocuktan beklentileri çok yüksektir. Çocuğu aşırı denetim altında tutarlar . Konuşmasına sürekli müdahale ederler. Lütfensiz konuşmasını istemezler. Bu durumun çocuğun konuşmasını engelleyebildiği ve konuşmada duraksamalara sebep olabildiği ifade edebilmektedir. Bir Başka görüşte konuşmanın beyinde yetersiz lateralize olduğu daha her iki seferde de temsil edilişinden ortaya çıktığı şeklindedir. Kekemeliği başlatan en büyük nedenin KORKU olduğunu belirtebiliriz.

Kekemelik, Çocuğun toplumsal uyumunu aksatır. Çocuk konuşmaktan çekinir , devamlı kekeleyeceği korkusuna sahiptir. Çekingenlik, utangaçlık, güvensizlik gibi ek belirtiler gelişir.Bu durum çocuğun arkadaş ilişkilerini ve okul başarısını etkiler.
2 – 3,5 yaşlar arasında başlayan kekemelik genellikle geçicidir. Bu yaşlarda Çocukta düşünme hızı konuşma hızını geçtiğinden yada yetersiz konuşma ile düşünce ifade edilemediğinden , fizyolojik kekemelik ortaya çıkar. Erken yaşta başlayan erken kekemelik durumunda aile çocuğa düzgün konuşması için baskı yapmamalı , Çocuğun konuşmasına dikkat çekmemelidir.

Hafif vakalarda düzeltme yüzde 50 ile yüzde 80 arasındadır. Ergenlik döneminde geçebileceğini vurgulayan araştırmalar vardır. Anne-Babanın dayaktan korkutucu tepkilerden sakınması uygun olur. Aile Çocuğun konuşmasına sürekli karışmalar ve düzeltmeler yapmamalıdır, sabırsız ve üzgün bir tavır içine girmemelidir. Çocuğun tedirginliğini azaltıcı önlemler almalı, aşırı titiz, düzenli, denetimci, ve kuralcı tutum gevşetilmelidir.
Kekemelik başlar başlamaz bir psikolojik danışma merkezine gidilmesi uygun olur.çocuğun ruhsal sorunlarının çözülmesi , kekemeliğin yer etmeden geçmesini sağlayabilir. Kekemelik tedavisinde amaç ,kekemelikle birlikte çocuğun ruhsal durumunun da düzeltilmesidir. Yani tedavinin büyük ölçüde amacı , benlik saygısının korunmasıdır.
Konuşma tedavisi , uzmanları tarafından yapılmalıdır. 6-7 yaşından büyük çocuklar bu tedaviden kolay yararlanırlar.

5 yaş çoğu uzmana göre çocuk için Milattır. Gerek Beyin olgunluğu gerekse fiziksel olarak çocukluğun ergenliği gibidir. Sık ateşlenen çocukların 5 yaşından sonra Ateş eşiğinin yükselmesi ve havale geçirmemesi, Kekeleme problemlerinin büyük büyük bir bölümünün 5 yaşından sonra iyileşmesi buna en iyi örnektir. Burada ailelere büyük iş düşüyor; Sabırla evlatlarının bu buhranlı dönemden çıkması için çaba göstermeleri gerekiyor. Elinde avucunda ne varsa tedavisi için duyduğu her uzmana koşarak değil elbette. 5 yaş altı çocuklarda kekemelik probleminde çoğu kez uzmanlar terapi önermez çünkü terapi o yaştaki çocuk için olumsuz travmalarda yaşatabilir. Ayrıca kekemelik tedavisinde kullanılan testler ve tedavi yöntemleri, Okuma yazma bilmesini gerektiren testler olacağı için 5 yaş altı çocuklar buna uygun değildir.

Kekeme çocuklara evde yapılacak uygulamalar;

  • Hergün düzenli olarak ona masal, hikaye okuyun, uyusa bile 15-20 dk okumaya devam edin,
  • Şarkı, marş ve tekerleme öğretin ve onunla birlikte söyleyin,
  • Konuşurken çocuğunuzun sözünü asla kesmeyiniz. Bırakın kekeleyerek de olsa söylesin,
  • Konuşurken kelimelerini tamamlamayın,
  • Sürekli laf açıp konuşturmaya çalışmayın, konuşmak isterse bırakın o konuşsun. Lafı siz açmayın konuşsun diye, Baskı altında hissetmesin kendini,
  • Kekeme olduğunun farkında olmasın, ona kekeme olduğunu hissettirmeyin. Hissedeceği ortamlara önceden bilgi verin. Misafirliğe gidileceği zaman Yetişkin ya da çocuk durumu bilsin asla dalga geçmesinler

 

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Çocuklarda tuvalet eğitimi

Çocuklarda gece tuvalet eğitimi Çocuğunuzu gece tuvalet eğitimine başlayabilmeniz için gündüz saatlerinin büyük bölümünde bez …

Bir Cevap Yazın

Çocuk Gelişimi Montessori Boyama Sayfaları 0-5 Yaş Çocuk Akitivite