12 Ağustos 2020 , Çarşamba
iskelet

İskelet El Baskısı Nasıl Yapılır?

iskelet

El Baskısı İle iskelet Nasıl Yapılır?

Bu basit modelleme etkinliğinde çocuğunuzun elindeki üç boyutlu bir röntgen ışını oluşturun. Başlamanız gereken tek şey siyah kağıt ve içme samanları.

Neye İhtiyacın Var;

siyah kağıt Kalem beyaz mum boya İçme samanları İşaretleyici Makas Tutkal

Ne Yapıyoruz;

Ellerimiz kemiklerin ve kasların birleşimi nedeniyle bükülür ve esnektir. Çocuğunuza kemikler arasında, parmaklarınızın boğumuna yaslandığı yerlerde olduğu gibi eklemler olduğunu açıklayın. Elinin avucunda beş uzun kemik var. Baş parmağının iki uzun kemiği var. Kalan parmaklarının her birinin üçü var. Elinde kemiklerin röntgenini çekecek. Elini siyah kağıda sürün.

Fotoğrafımızı bir kılavuz olarak kullanarak alt bileğin kemiklerinden eskiz yapmak için kurşun kalemi kullanın. Sekiz bilek kemiğine carpals adı verilir.  Çocuğunuzun beyaz mürekkep bedenini elinin ve bilek kemiklerinin ana hatlarını izlemek için kullanmasına izin verin.

İlk saman kemiği kesme zamanı. Avuç içi kemikleri carpalların üstündedir. Bunlara metacarpals denir. Alt palmiyeden her bir parmağın tabanına kadar uzanırlar. Çocuğunuzun alt avucundan baş parmağınızdaki alt ekleme uzanan metacarpanın üzerine bir saman tutmasına yardımcı olun. Onu röntgen filminde doğru yerde tutmasını sağlayın.

Saman uzunluğuna kadar kesin ve yerine yapıştırın. İlk parmağınızla, orta parmağınızla, yüzük parmağınızla ve pembe parmağınızla bağlanan metacarpaller ile 4. adımı tekrarlayın. Kemikleri kesip yapıştırırken, elle şeyleri kavrayabilme avantajlarını tartışın. Şimdi falanksları eklemenin zamanı geldi. Bunlar her parmağındaki kemikler. Başparmağıyla başlayarak çocuğunuzun alt başparmağındaki kemik için samanın ölçülmesine ve kesilmesine yardımcı olun. Baş parmak tabanından mafsala kadar uzanır. Tutkalla yerine koyun. Sonra, mafsaldan başparmağın ucuna kadar uzanan ölçün. Yine kes ve tutkal. Boşluk varsa panik yapmayın.

Eklemler, bir röntgen filminde açıkça görülemeyen kartilaj içerir. Kalan parmakların hepsinde 3 phalanges vardır. İlk parmağıyla başlayarak parmağın tabanından birinci parmağa kadar ölçün. Kes ve yapıştır. Şimdi eklemleri, kesip tutkal arasında ölçün. Sonra üst mafsaldan parmak ucuna, kes ve tutkal.

Orta parmak, yüzük parmak ve pembe renk için adım 7’yi tekrarlayın. İşiniz bittiğinde, çocuğunuzun elindeki kemikler modeli olacaktır.

4 yaş eğitici oyunlar 

İyi Eğlenceler…

Çocuğunuzla beraber yaptığınız aktiviteyi aşağıdaki linkten paylaşmaya ne dersiniz ;

https://www.cocukgelisimi.info/sizden-gelenler/

Unutmayın Başarı Paylaştıkça Artar…

İlginizi Çekebilir

Meyvelerden Tavus Kuşu Yapımı

Meyvelerden Tavus Kuşu Yapımı Meyveleri iyice yıkayıp kurutun. Elmadan fotoğraftaki gibi parçalar kesin ve bu …

Bir Cevap Yazın