10 Ağustos 2020 , Pazartesi

İnsan Akıllı ve İnanan Bir Varlıktır.

insan_akilli_ve_inanan_bir_varliktir

Andolsun, biz insanoğlunu şerefli kıldık.Onları karada ve denizde taşıdık.Kendilerini en güzel ve temiz şeylerden rızıklandırdık ve onları yarattıklarımızın birçoğundan üstün kıldık.

İsra suresi,70. Ayet

        İnsanı diğer varlıklardan üstün konuma getiren özellikleri neler olabilir?

        Evrendeki her şeyi Allah yaratmıştır.Gökyüzü,Güneş,ay ,yıldızlar,gezegenler,dağlar,ovalar,denizler,gördüğümüz ve göremediğimiz bütün varlıklar onun eseridir. Allah ın yarattığı varlıkların hepsi evreni oluşturmaktadır.Evrendeki varlıklar arasında insanın yeri çok farklıdır. Çünkü Allah, İnsana diğer varlıklara göre daha fazla değer vermiştir. Ona akıl vererek yarattıkları arasında üstün bir konuma getirmiştir.

        İnsan, aklı sayesinde düşünür.İyi ile kötüyü doğru ile yanlışı ayırt eder.çevresinde olup biteni anlamaya çalışır.Kendisinin ve evrenin kim tarafından, nasıl ve niçin merak eder ve sorgular.Bu sorgulamalarının sonucunda evrenin ve içindekilerin kendi kendine var olacağı sonucuna varır.Akıl, insanı tüm varlıkların bir yaratıcısı olduğu inancına ulaştırır.

        Akıl, insana Allah tarafından verilen en büyük nimetlerdendir. Yüce Allah,insanı varlıklar ve yaradılış üzerinde düşünmeye,kendisine inanmaya davet eder.Bir ayette şöyle buyurur: “Yeryüzünde birbirine komşu kara parçaları,Üzüm bağları,ekinler, bir kökten Çıkan…hurma ağaçları vardır.Bunların hepsi aynı su ile sulanır.Ama biz ürünleri konusunda bir kısmını bir kısmına üstün kılıyoruz.Şüphesiz bunda,aklını kullanan bir kavim için(Allah’ın varlığını gösteren) deliller vardır.” 

20161202_195207

OKUMA METNİ

İNSAN OLMANIN FARKI

         Allah insanı yarattı! Ve o vakte kadar yarattığı hiçbir canlıya vermediği birtakım özellikler verdi insana. Allah’ın insanlara verdiği göz ile diğer canlılara verdiği göz çok farklıydı mesela! Hayır! Gözün iriliğinden şeklinden ,renginden yapısından bahsetmiyorum.Gözün görmesinden bahsediyorum!Çayırlarda çimenlerde sabahtan akşama kadar otlayan bir inek için kankırmızı bir gelincik,tatsız bir ottan başka birşey değildir.İneğin gözü belki gelinciği görür. Ama ondaki güzelliği görmez.Şu yemyeşil çimenlerin arasına o kıpkırmızı gelincik ne de yakışıyor. Allah bu gelinciği ne kadar güzel yaratmış diyemez hiç bir inek. İneğin o koca koca gözleri o güzelliği görmez. Onu ancak bir insanın gözü görür.

         Allah’ın insanlara verdiği kulaklar ile koyunlara verdiği kulaklar çok farklıdır.

Hayır elbette bir eşşek kulağı ile bir insan kulağı, arasındaki boy ve şekil farklılığından söz etmiyorum.Onu zaten herkes biliyor.Bir sabah vakti ihtiyar bir söğüt dalında ötüşüp duran bülbülün sesinin koyunların o koca kulaklarıda duyuyordur mutlaka.Duyuyordu ama yer yüzündeki hiçbir koyun bülbülün o sihirli şarkısıyla kendinden geçmez şiir yazmaya kalkmaz. “Allah bu bülbüle ne güzel şarkılar öğretmiş nede güzel sesleri varmış” demez. Çünkü koyunun kulakları bülbül sesini duysa da ondaki güzelliği duymaz onu ancak insan kulağı duyar.

        Hiçbir insanın burnu bir köpeğin burnu kadar iyi bir koku alamaz.ama hiçbir köpeğin gidip bir gülü kokladığı da olmamıştır.Bir köpek gül kokusundan kendinden geçmez.Allah bu gülleri bu kadar güzel yaratmış.Üstüne böylede bir güzel koku katmış!… Diyemez hiçbir köpek! Köpeklerin burunları gül kokularını alsada o kokudaki güzelliği almaz onu ancak insanın burnu alır.

        Allah ayılara da ağız  vermiş, tat alan bir dil vermiş ve acıkan bir miğde vermiş.Ayılarda Armut yer, İnsanlarda.Hatta ayıların armudun en iyisini yediğini söylerler. Demek ki ayılarda tıpki insanlar gibi armut un tadını alabilirler.Ancak hiçbir ayı ağzını attığı bir armut u keyifli keyifli çiğneyip yutarken “maşallah şu topraktan çamurlu sudan başka birşey yemeyen ağaçların dallarında en güzel meyveler yaratıyor.” Diyemez.

       Bütün bu güzel meyveleri Ağaçların dallarından elleri ile bize uzatan ve bizi böyle en güzel ve en tatlı yiyeceklerle besleyen Allahın bilmenin tadını ancak insanın  dili damağı alır.İnsanın gözü, İneğin gözünden ,İnsanın kulakları, Koyunun kulaklarından ,İnsanın burnu, Köpeğin burnundan ve insanın dili ayının dilinden farklı yaratılmıştır.İnsan onların göremediklerini görür,işitemediklerini işitir, Hissedemediklerini koku ve tatları hisseder.gördüğü ,işittiği,hissettiği,tattığı bütün güzellikler karşısında, hiçbir varlığın yapamadığını yapar.

      “Rabb’in ne güzel yaratmış!” Der. “Onun kudreti ve sanatı ne büyük!”der.”Bizi böyle nimetlerle çepeçevre kuşatan rabb’imize hamdolsun” der.

       Özkan Öze ,Allahı merak ediyorum 2,s.45-51 uyarlanarak alınmıştır.

Çocuk gelişimi sitesinde oluşan Dersler bölümü MEB kitaplarından derlenmiştir.

5. sınıf  Dİn Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Dersi

İyi Dersler…

Çocuğunuzla beraber yaptığınız aktiviteyi aşağıdaki linkten paylaşmaya ne dersiniz ;

https://www.cocukgelisimi.info/sizden-gelenler/

İlginizi Çekebilir

4. Sınıf Türkçe Zarflar

KONU: ZARF (BELİRTEÇ-FİİLLERİ NİTELEYEN KELİMELER)       Aşağıdaki eylemleri (fiilleri) etkileyen altı çizili kelimelere dikkat edelim. …

Bir Cevap Yazın