22 Ocak 2021 , Cuma
geometrik_sekiller
geometrik_sekiller

GEOMETRİK ŞEKİLLER

Belli düzlemsel şekillerin birleştirilmesiyle oluşan cisimlere geometrik cisimler denir. Geometrik cisimler 3 boyutludur. … Bu geometrik cisimlerin diğer bir ismi de katı cisimlerdir. Geometrik cisimlerin başlıcaları; prizmalar(küp, kare prizma, üçgen prizma), piramitler, silindir ve konidir.

Silindir : Alt ve üst taban düzlemleri birbirine eşit dairelerden oluşan, açıldığında yan yüzü dikdörtgen, alt ve üst yüzü birer daire olan cisim.

Küp : Üç boyutlu, alanları birbirine eşit altı karenin dik açılarla birleşmesinden oluşan altı yüzlü bir geometrik şekildir. Düzgün altıyüzlü olarak da anılır ve tamamı 5 tane olan Platonik cisimlerden biridir.

Kare PrizmaKare dik prizma tabanları eş ve birbirine paralel olan karelerden oluşan, yan yüzleri eş dikdörtgen lerden oluşan kapalı şekildir. Alt taban ve üst taban olmak üzere iki tabanı ve dört tane yan yüzü vardır.

Dikdörtgen Prizma :Dikdörtgen Prizması Nedir ? 6 tane dikdörtgensel bölgenin birleşmesi sonucu meydana gelen prizmaya dikdörtgenler prizması denir. Örnek: Kibrit kutusu bir dikdörtgen prizmadır. Tabanlar ve yanal yüzler dikdörtgendir.

Üçgen Prizma : Üçgen Prizma özellikleri, tabanı, hacmi ve açılımı; Tabanı üçgen ve yan yüzleri dikdörtgen olan prizma. Üçgen prizmanın altı köşesi, dokuz ayrıtı ve beş yüzü vardır. Bu yüzlerden ikisi üçgen, üç tanesi de dikdörtgendir.

Koni: Durağan bir noktadan geçerek bir eğri boyunca gezinen bir doğrunun oluşturduğu yüzey.

Küre : Uzayda, sabit bir noktadan eşit uzaklıktaki noktaların meydana getirdiği içi boş veya dolu geometrik şekil. Bu sabit noktaya kürenin merkezi, eşit uzaklıklara da kürenin yarıçapı denir. Merkezden küre yüzeyindeki herhangi bir noktaya olan mesafeye de kürenin yarıçapı denir.

ilkokul matematik 3. sınıf geometrik cisimler pdf dosyasını aşağıdaki dosyadan indirebilirsiniz..

geometrik_sekiller
geometrik_sekiller

Siz değerli öğretmenler ve veliler sizinde paylaşmak istediğiniz ve önerileriniz için ana menüden Yükle Butonundan Sizden gelenler bölümünden paylaşabilirsiniz…

 

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler;
matematik, geometri , öğretmen , geometrik cisimler , sınav , bilgi , milli eğitim , matematik 3. sınıf , veli , ders , eğitim, sınav soruları , sınavda çıkacak sorular , ilkokul dersleri , ilkokul sınav soruları , ilkokul matematik konuları 

İlginizi Çekebilir

3. Sınıf İngilizce Mini Test

Do you like…..…….….?      Yes, I do.         No, I don’t. Örnekteki …

Bir Cevap Yazın