28 Ekim 2020 , Çarşamba
cocuklarda_tik_neden_olur

ÇOCUKLARDAKİ TİKLERİN SEBEBİ NEDİR ?

ÇOCUKLARDAKİ TİKLERİN SEBEBİ NEDİR ?

İnsan vücudundaki bir kas grubunun ani,istemsiz,hızlı,amaçsız ve tekrarlayan hareketlerine tik adı verilir. Tikler sadece bir kas grubunu içeren bölgesel nitelikte olabileceği gibi birçok kas grubunun iştirakiyle yaygın da olabilir. Ses Çıkarmanıza yardımcı olan kaslardaki tiklere ‘vokal’ bunların dışında diğer kaslarda oluşan tiklere ‘motor’ adı verilir.En sık görülen motor tiklerden bazıları,göz kırpma, kol kaldırma,baş ve Omuz silkme, dudak ve burun oynatma, el,kol ve bacak sallamadır.

Vokal tiklerden bazıları ise, öksürme, boğaz temizleme,hırıldama dır. Tikler göz kırpma Kaş kaldırma boğaz temizleme ve öksürme gibi basit nitelikte olabilecekleri gibi başını vurma vücudunun tamamını oynatma kendine vurma sövme karşısındakinin sözlerini tekrarlama gibi daha karmaşık nitelikte de olabilir.
Kekemelik gibi tiklerde çocuğun duygusal durumuyla ilişkilidir.

Ortaya çıkışı aşırı korku heyecan ve Ürkme yaratan olayları izler. Tikin ortaya çıktığı çocuklar genellikle tedirgin kaygılı ve gergindirler. Bu çocukların anne – babaları çoğunlukla titiz kuralcı kişilik özellikleri taşıyabilmektedir.

Çocuğun yorgun heyecanlı sıkıntılı olduğu durumlarda ortaya çıkan tiklere çocuğun dikkati çekilmelidir.

Tiklerin çoğu geçicidir. Tik görülür görülmez vakit geçirmeden bir çocuk psikoloğu na danışmak yararlı olur. Böyle durumlarda çocuğun tedirgin eden nedenlerin bulunması ve durumun düzeltilmesi gereklidir.

çocuklarda tiklerin sebebi ile ilgili aramalar;

Tik tedavi yöntemleri

Çocuklarda tiklerin sebebi

Çocuğunda  tik olan anneler

Çocuklardaki tiklerin sebebi nedir

Tik çeşitleri

 

İlginizi Çekebilir

Renkleri ve Sayıları Öğreten Eğitici Oyuncak

Bir Cevap Yazın