Anasayfa / Makaleler / Çocuklarda Yüksek Ateş

Çocuklarda Yüksek Ateş

cocuklarda_yuksek_ates-copy

Çocuklarda Yüksek Ateş

Soğuklarla birlikte Anne Ve Babalar ne kadar dikkat etsede Çocuklarda Yüksek Ateş kaçınılmaz bir durum.Bilindiği gibi ateş yüksekliği çocukları olan anne ve babaları çok fazla endişelendirmekte ve bazı hatalara yönlendirmektedir.İlk olarak Yüksek ateşte soğuk kanlı olup sonuca odaklanmanız gerekmekte. Bu nedenle sizlere yüksek ateş sırasında ailelerin ilk yapması gereken müdahaleler ve yapılmaması gereken davranışlar hakkında bilgilerde bulunacağız.

     İlk olarak ölçüm sonucunun değerlendirilmesi bilinmelidir.  Bu yüzden ‘Ateş’ tanımı yapmamız gerekli.  Normal İnsan vücut sıcaklığımız 37 C dir. Yapılan ölçümün; koltuk altından 37,3 C, ağızdan 37,5 C, kulaktan ve rektal 38 C üzerinde olması ‘ateş’ olarak tanımlanır. Aşırı ateş (hipertermi) ise 41 C’nin üstü olarak tarif edilmelidir.

Ateş yüksekliği Çocuklarda enfeksiyona bağlı olduğu gibi bazende soğuk algınlığına bağlı olabilir. Ateş ölçümü; ağız, kulak içi, koltuk altı ve makattan yapılabilir.Ateş ölçümünde en pratik yöntem koltuk altından veya deri yolu ile ölçümün yapılmasıdır. Çocuklarda yüksek ateş nasıl düşer sorusu her ailenin aklına gelmektedir.

Yüksek Ateşli Çocuklarda Yapılması gerekenler;

  1. Ortamın çok sıcak olmamasına dikkat edilmeli
  2. Kalın ve sıkı kıyafetler giydirilmemesi
  3. Soğuk su ile duş aldırılmaması
  4. Bol Sıvı tüketmesi gerekmektedir.
  5. Alnına, El bileklerine ıslak havlu koyularak, soğutulmalı ( İnanın çok iş görür )
  6. Son olarak hala ateş düşmüyorsa Hekim kontrolünde “Paranox” veya eş değeri bir fitil kullanabilirsiniz.

Beslenmesi konusunda çocuklarınıza lütfen ısrar etmeyiniz. Unutmayınız ki çocuklarınızın da yemek yememe gibi bir hakları vardır. Hasta oldukları zaman onların daha çok istedikleri yemekleri yemesini sağlayınız. Bol sıvı ile birlikte yemek yemesini sağlayınız.En kısa sürede doktora göstermeyi unutmayın…

Lütfen hekim tavsiyesi dışında antibiyotik tedavisi başlatmayınız !…

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi
Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Çocuklarda tuvalet eğitimi

Çocuklarda gece tuvalet eğitimi Çocuğunuzu gece tuvalet eğitimine başlayabilmeniz için gündüz saatlerinin büyük bölümünde bez …

Bir Cevap Yazın

Çocuk Gelişimi Montessori Boyama Sayfaları 0-5 Yaş Çocuk Akitivite