19 Eylül 2020 , Cumartesi

Çocuklarda Uyku düzeni neden önemlidir?

Uykunun hayatımızda ne kadar önemli bir yeri olduğunu kuşkusuz herkes bilir. Öyleki uykusuz kaldığımız zaman vücudumuzun ne kadar halsiz, günümüzün ne kadar berbat geçtiğini hepimiz biliriz. Çocuklar için bu önem yetişkinlerden çok daha fazladır. Zira onlar büyüme ve gelişme çağındalar ve büyüme hormonu Growth hormon (GH) uyku esnasında daha fazla salgılanır. Yani büyümek için düzenli uyumak şarttır.

cocuk_uyku_duzeni

Günümüzde Okul öncesi döneminde, uyku saati geldiği halde yatmak istemeyen, annesiyle ya da babasıyla yatmak isteyen ya da anne-babasının yatağına gitmek isteyen çocuk sayısı fazladır. Anne baba yatağında yatma alışkanlığı olmayan bir çocuk için bu durum, korkulu ya da heyecanlı yaşantıların bir sonucu olabilir. Çocuk korku, kaygı ve sıkıntılarını ister doğrudan isterse dolaylı bir biçimde olsun, uyanıkken ortaya koyamayabilir. Bu durumda, bu duygu ve düşünceler günlük yaşamda bastırılır ve geceleri kabuslar şeklinde ortaya çıkabilir.

Çocuğun duygusal durumu özellikle uykuyu etkileyen önemli bir faktördür. Örneğin, annesinin kendisini unutacağı düşüncesiyle yuvada, kreşte öğle uykusu uyumayan çocuğu etkileyen olumsuz koşul, kardeşini kıskanması olabilir. Yine doğuştan itibaren Anne ve Babadan ayrı yatmaya alışkın bir çocuk, herhangi bir seyahat nedeniyle anne babasından ayrı kaldığı takdirde dönüşte onların yatağını paylaşmak isteyebilir. Bunun dışında, aile içindeki geçimsizlik ve huzursuzluklar, Anne ya da baba kaybı, boşanmaları, uyku öncesi izlenen bir saldırgan içerikli film ya da korkutucu bir hikaye kitabı, çocuğun uykusunu olumsuz açıdan etkileyen diğer faktörler arasındadır.

Bütün bunların dışında çocuğuyla aynı yatağı paylaşmak, ona sarılarak uyumak arzusunda olan ve bundan büyük haz duyan anne-baba sayısı da az değildir.

Çocukla aynı uyku mekanını, aynı yatağı paylaşmayın. Bunun yerine kendi odasında uyumasını sağlayın.

Çocuklar anne babaya kendini acındırabilir, şirinlik yapabilir. Şöyleki;

“Ben sizinle yatmak istiyorum, korkuyorum, uyurken senin saçlarınla, kolunla oynamak hoşuma gidiyor” gibi şeyler söyleyebilirler ki söylüyorlar da 🙂

Ancak siz de kendi yatağına yatırarak örneğin baba yatırıyorsa;

” Sen uyuduktan sonra Annenle biz odamıza gideceğiz, herkesin kendi yatağında tek başına uyuması en doğru ve sağlıklı uykudur. ” diyebilirsiniz…

Bazı teknik uyarılar anne babalar için mantıklı gelmeyebilir ancak emin olun bu çocuğunuzun geleceği için son derece önemlidir.

Diğer yazımız için aşağıdaki bağlantıyı takip ediniz.

Çocuklarda Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?

İlginizi Çekebilir

4. Sınıf Türkçe Zarflar

KONU: ZARF (BELİRTEÇ-FİİLLERİ NİTELEYEN KELİMELER)       Aşağıdaki eylemleri (fiilleri) etkileyen altı çizili kelimelere dikkat edelim. …

Bir Cevap Yazın