10 Ağustos 2020 , Pazartesi

Çocuklarda Parmak Emmesi Neden olur?

Çocuklarda Parmak Emmesi Neden olur?

Parmak emme, bebeklikte görülen normal bir davranıştır. Genellikle 2 yaşına kadar kendiliğinden bırakılır. Daha sonraki yaşlarda ve özellikle 5-6 yaşından sonra devem ederse arzu edilmeyen bir alışkanlık olur.İnsana bir zevk, bir soygunluk sağlayan herhangi bir şeyin tekrarı kısa  bir süre sonra alışkanlık haline dönüşür.Çocuk, emmeden doğal olarak doygunluk hissettiği için, herhangi bir doyumsuzluk hissettiğinde parmak emmeye başlar.

İleri yaşlarda Parmak emme aslında anne-Babaya karşı bir uyarı sayılmalıdır çünkü çoğu kez parmak emmenin  altında ruhsal bir gerginlik,doyumsuzluk,can sıkıntısı, baş kaldırma,yalnızlık duygusu, kısaca, mutsuzluk vardır. Çocuk parmak emmeye huy edinerek, anne ile babasını kendisi ile ilgilenmeye itmektedir.

Yeni bir kardeş, Kötü bir aile ortamı,yalnız bırakılma,çevresinin de beklenmedik bir değişiklik olduğunda çocuk parmak emmeye sığınabilir.

İlginizi Çekebilir

4. Sınıf Türkçe Zarflar

KONU: ZARF (BELİRTEÇ-FİİLLERİ NİTELEYEN KELİMELER)       Aşağıdaki eylemleri (fiilleri) etkileyen altı çizili kelimelere dikkat edelim. …

Bir Cevap Yazın