28 Kasım 2020 , Cumartesi
ofke_nobeti

Çocuklarda öfke nöbetleri nasıl kontrol altına alınır

Bu yazımızda size Çocuklarda öfke nöbetleri nasıl kontrol altına alınır anlatmaya çalışacağız. 1-3 Yaş Çocuklarda Öfke Nöbetleri Çocuklarda öfke nöbetlerini kontrol altına alırken 10 Öneri;

Çocuklarımızın büyümesini izlemek biz ebeveynler için büyük bir zevk. Özellikle de yürümeye ve konuşmaya başlamaları ile gerçekten keyifli ama bir o kadar da zorlu bir dönem başlar. “Toddler” yani 1-3 yaş arası çocuklarda bu dönemde tutturma ve öfke nöbetleri sıkla görülür. Özellikle de yabancıların yanında dışarıda bu nöbetlerle karşılaştığımızda bizler de sakin kalamayıp durumu daha da zorlaştırabiliyoruz. Bazen de kreşe, okula gitmemek için öfke nöbeti biz Ebeveynlere gizli bir silah olarak kullanılabiliyor. Pek de eğlenceli olmayan bu durumlarla baş etmek, hatta önlemek için bazı önerilerimiz var.

1- Tutarlı olun

Bunu büyük ihtimalle daha önce duydunuz ve biliyorsunuzdur. Küçüklerimizin öfke nöbetleri genellikle bir şeyi yapmalarına veya almalarına izin vermediğiniz, veya istemedikleri birşeyi yapmalarını istediğimizde (mesela oyun parkından eve dönmek gibi) ortaya çıkar. Böyle durumlarda kuralları peşinen belirlemeniz faydalıdır. Örneğin parka gitmeden önce çocuğunuza parka gideceğinizi ve eve dönme zamanı geldiğini söylediğinizde parktan ayrılacağınızı, karşı koymalarının bunu değiştirmeyeceğini söyleyin. Sonra eve gitme saati geldiğinde 5 dakika için bile olsa sizi biraz daha kalmaya ikna etmelerine izin vermeyin. Ya da bir gün yemeklerini yere atmalarına göz yumup, ertesi gün aynı şeye kızmayın. Zaman içerisinde çocuğunuz kendisinden beklenen davranışın ne olduğunu anlamaya başlayacaktır.

2- Herkes aynı dili konuşsun

Anne, baba, anneanne, babaanne, bakıcı, kısacası çocuğunuzla ilgilenen herkesin aynı dili konuşması gerekir. Hepinizin aynı kuralları uygulaması ve kurallar bozulduğunda aynı şekilde aranması çocuğunuzun farklı kişilerle sınırlarını test etmeye çalışmasını önlemeye yardımcı olur.

3- Sakin olun

Çocuğunuz tutturmaya başladığında sizin de ufak çaplı bir patlama yaşamanız oldukça anlaşılır bir durum ama sizin bağırmanız, sinirlenmeniz veya ağlamanız durumu sadece kötüleştirecektir. Bu gibi durumların küçük çocuklarda normal bir durum olduğunu aklınızdan çıkarmayın ve durumu büyütmeyin. İçinizden çığlık atmak gelse bile bunu çocuğunuza belli etmeyin, derin bir nefes alın ve öyle hissetmeseniz bile rahat bir tavır takının. Sizin sakin kalarak çocuğunuza örnek olmanız oldukça önemli; sakin bir şekilde konuştuğunuzda çocuğunuzun bağırmayı kesme olasılığı var ama siz de bağırırsanız durum kontrolden çıkabilir.

4- Destek çağırın

Sakinleşemiyor musunuz? O zaman çocuğunuzu beşiği veya oyun parkına güvenli bir şekilde bırakın, biraz uzaklaşın ve yardım çağırın. Eşinize veya size yardımcı olabilecek bir aile bireyine sinirlendiğinizi ve sakinleşmek için biraz uzaklaşmanız gerektiğini söyleyin. Duruma dışarıdan birisi el koyduğunda sakin kalması daha kolaydır. Bir sonraki sefer eşiniz benzer bir durumda olduğunda siz de ona aynı şekilde yardım edebilirsiniz.

5- Patlamayı görmezden gelin

Bazen çocuklarımızın tek istediği sizin ilginizdir. İstediklerini almak için tutturabilirler, ilginizin pozitif veya negatif olması farketmez ve istediklerini elde etmek için öfke nöbetine farkında olmadan da olsa başvururlar. Bu yüzden çocuklarınızı cezalandırmak veya onlara bağırmak yerine onları biraz oluruna bırakın. Elbette patlamayı görmezden gelin diyoruz, çocuğunuzu görmezden gelmeyin, onu sakinleşene kadar rahatlatın ama asla ödün vermeyin, teslim olmayın. Öfke nöbetleri ile istediğini elde edemeyeceğini istikrarlı bir şekilde gösterin, zaman içerisinde tutturmalar azalacaktır.

6- Dikkatini dağıtın

Öfke nöbeti geçiren küçük çocuğunuzu şakalar ve oyunlar ile dikkatini dağıtıp ilgisini başka yöne çekebilirsiniz. özellikle de öfke nöbeti çok büyümeden onların dikkatini çekebilirsiniz. Bu yöntem bazı çocuklarda işe yarayabilir, bazılarında yaramayabilir. Denemekte fayda var.

7- Doğru iletişim kurun

Öncelikle çocuğunuza isteklerini nasıl ifade etmesi gerektiğini, nasıl kibar bir şekilde soracağını öğretin. Mesela marketteyken bisküvi istediğinde olay çıkarmak veya mızıldanmak yerine kibar bir şekilde sorup cevabınızı beklemesi gerektiğini anlatın. Tabii bunun için oldukça fazla efor sarfetmeniz gerekebilir. Bunları sakin olduğunda çocuğunuzun anlayabileceği bir dille anlatın. Ve zamanı geldiğinde nasıl istemesi gerektiğini sakince hatırlatın. Ama eğer öfke nöbetinin ortasında ona bunları anlatmaya kalkarsanız sizi anlamayacağından emin olabilirsiniz.

8- Günü kurtaracak çözümlere karşı koyun

Sadece öfke nöbeti daha büyümesin diye kurallarınızdan ödün vermeyin, markette çikolata diye tutturan çocuğunuz olay çıkarmasın diye “yemekten önce çikolata yok” kuralınızı yıkmayın. O andaki krizi çözmenizi sağlamaz ama bu davranışınız ile bundan sonraki krizleri önleyebilirsiniz. İstikrara inanın.

9- Mekan değiştirin

Alışveriş merkezinin ortasında çığlıklarıyla ortalığı inleten çocuğunuzla başbaşa mı kaldınız? Bazen her şeyi bırakıp eve dönmek en iyi fikir olabilir. Büyüklerimizin dediği gibi Tebdil-i mekanda ferahlık vardır. Ortam değiştiğinde çocuğunuz sakinleşecektir. Hem ev ortamı çocuğunuzun kendini daha güvenli hissedeceği ortamdır.

10- Çocuğunuzun limitlerini bilin

Çocuğunuz yorgun, uykusuz, aç veya susuz olduğunda nöbetler daha olasıdır. Çocuğunuzun uyku saati 19:30 ise 20:00’de gezmeye götürmeyin, olay çıkarması işten bile değil. Çocuğunuzun limitlerini bilin ve saygı duyun.

İlginizi Çekebilir

Renkleri ve Sayıları Öğreten Eğitici Oyuncak

Bir Cevap Yazın