1 Aralık 2020 , Salı

Çocuklarda Obezite Nedenleri

Çocuklarda Obezite

Günümüzde en önemli sağlık sorunlarından birisi haline geldi artık obezite. Obezite fiziksel görüntüyü bozmanın ötesinde önemli sağlık problemlerine de neden oluyor. Kişinin vücudundaki yağ oranının kas oranından fazla olması, vücut kitle endeksinin 30’un üzerinde olmasına obezite denilmektedir. Yalnızca yetişkinler değil gençler ve çocuklarda da obezite görülmektedir.

Çocukların beslenmelerinden kendileri değil aileleri sorumludur. Bu yüzden, ebeveynlerin çocuklarının sağlıklı ve yeterli beslendiğinden emin olmaları gerekir. Yani çocuklarda obezite görülmesinin başlıca nedeni aileleridir.

Çocukların “doydum” dediğinde, anne veya diğer aile bireylerinin “bir kaşık daha” diyerek zorla yedirmeye devam etmeye çalışmaları, dikkatini dağıtarak televizyon karşısında yedirilmeye çalışılması ve benzeri tutumlar çocuğun yanlış beslenme alışkanlıklarını benimsemesine, ne zaman ne kadar yediğini bilmeyen, ne kadarla doyacağını öğrenemeyen, televizyon karşısında sağlıksız beslenen bireyler olmasına neden olur.

Çocuk kilo aldıkça vücudundaki yağ oranı artar ve bu da hareket etmekte zorlanmasına, hareket etmeyi istememesine neden olur. Böylece kilo alma hızı artar ve obezite meydana gelir.

Çocuğa ihtiyacından fazlasını yedirmeye zorlamamanın yanında doğru beslenme alışkanlığı kazandırma görevi de ailelerin görevidir. Çocuk abur cubur yemeyi sevebilir, sebzeden hoşlanmayabilir, abur cubur atıştırdığı için, ana öğünü yemek istemeyebilir. Burada ailenin yapması gereken çocuğun yememesi gereken şeyleri satın almamaktır. Yani “biz alalım ama çocuk yemesin” diye bir şey yok. Bu şekilde çocuk mutsuz olur. Beslenme hem fizyolojik, hem psikolojik hem de sosyolojik bir durumdur.

Çocuğun yeteri kadar fiziksel aktivite yapamaması da obeziteye neden olabilir. Bu yüzden çocuklarımızı ilgi duydukları spor dalları ile uğraşmaları için cesaretlendirmeliyiz. Parkta oyun oynamak, arkadaşlarla top oynamak gibi oyunlar yerine evde bilgisayar başında oyun oynayan çocuklar yetiştirmemeye özen göstermeliyiz.

Çocuklar marketlerde renkli ambalajlarda satılan, tatlı, çikolata, cips gibi ürünleri tercih ederler. Ebeveynlerin mümkün olduğunca çocuklarını bu ürünlerden uzak tutmaları gerekir. Mümkünse çocuk 4-5 yaşına gelene kadar bu ürünlerle çocuğu tanıştırmamak gerekir.

Obezite bazen hastalığa bağlı olarak da meydana gelebilir. Şeker hastalığı, tiroid bezi hastalığı, böbrek üstü bezi hastalıkları obeziteye neden olan hastalıklardır. Obez çocukların bir çocuk endokrinoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi gereklidir.

Yiyecekleri ödül ya da ceza olarak kullanmak da bazen ebeveynlerin düştüğü hatalardan biridir. Küçük çocuğunuz odasını topladı ya da ödevlerini bitirdiği için ona sağlıksız bir yiyeceği ara sıra da olsa vermeniz zararsız gibi gözükse de, aslında çocuk için bu yiyecek daha cezbedici hale gelir. Ayrıca çocuklara sağlıksız olarak açıkladığımız, uzak durması gerektiğini söylediğimiz yiyecekleri ödül olarak vermemiz kafalarını karıştırır.

İlginizi Çekebilir

Renkleri ve Sayıları Öğreten Eğitici Oyuncak

2 Yorumlar

  1. Yemek isteyen çocuğa dur demek okdar zor ki

  2. Yaşadığımız çağda bu makaleye uymak hakikaten çok zor belki ama unutmayalım evlatlarımızdan başka da kimimiz var ki! Böylesine teknolojinin havada uçuştuğu, cezbedici şeylerin yoğun olduğu bir dönemde çık top oyna, misket oyna, yakar top oyna demek de kuşkusuz zor. Bizi perçinleyecek şeyler onların geleceği ve sonunda kazanacağımız mutluluk. Bu site de o yüzden hazırlandı zaten. Bol bol evlatlarınızla eğlenin, vakit geçirin ve telefona interenete bir nebze olsun uzak kalmalarını sağlayın. sağlıkla kalın…

Bir Cevap Yazın