1 Haziran 2020 , Pazartesi
cocuklarda_gece_korkusu

Çocuklarda Gece Korkusuna Karşı Ne Yapılmalı?

Çocuklarda Gece Korkusuna Karşı Ne Yapılmalı?

Günümüz Çocuklarının bir çoğunun çok yoğun bir şekilde gece korkuları yaşamaları olağandır.Gün içerisinde yaşanan kötü olaylar  onların bu korkuları tekrar yaşamalarına sebep olabilmektedir.

4-6 Yaşları arasında çocuklar bazen korkulu rüyalar görürler, bu gibi durumlarda anne-babanın odasına gelir ve beraber yatmak isteyebilirler. Bu durumda çocuğu azarlamak, ona kızmak sakıncalıdır. Onu alıp odasına götürmek ve dalıncaya kadar birlikte kalmak, sakinleştirmeye çalışmak, gördüklerinin gerçek olmadığını anlatmak uygun olacaktır.

Çocuk, anne-babanın cinsel ilişkisine tanık olmuş ise bunun annesinin saldırıya uğraması şeklinde yorumlayabilir. Bu olaydan dolayı ya annesini korumak için yada bu olayın yeniden olmaması için annesi ile yatmak ister. Uykuya dalmak istemez, yada anne babasının büyük kavgalarına şahit olmuş çocukta ‘Eğer uyursam yine kavga ederler, önleyemem’ şeklinde bir düşünce gelişir.Böyle durumlarda çocuğa kızmamak, uykuya dalıncaya kadar yanında yatmak, sakin ve sevecen davranmak uygundur.

Bu olaylar çocuklarda gece terörü dediğimiz bir sonuca sebep olmaktadır.Her ne kadar dünyanın yaşanılamayacak kadar kötü olduğunu düşünüyorsak da hırsızlar,cinler,şeytanlar doğa üstü kavramalar çocuğun korkudan yanlızlaşmasına ve kendine hayali arkadaşlar üretmesine sebep olur.Çocuğun yalnız yatma korkusu.

Gerçekten çocuğunuzda bu halleri görüyorsanız, bir müddet sizinle beraber yatmasına izin vermelisiniz.

Bununla ilgili Kısa Animasyonu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz…

https://www.youtube.com/watch?v=RXZ9DVqADXs

çocuğun gece korkusu ile ilgili aramalar:
Çocuğun korkusu nasıl yenilir
Çocuğun yalnız yatma korkusu
Gece korkusu nasıl yenilir
Çocuğun korkması nasıl önlenir

İlginizi Çekebilir

4. Sınıf Türkçe Zarflar

KONU: ZARF (BELİRTEÇ-FİİLLERİ NİTELEYEN KELİMELER)       Aşağıdaki eylemleri (fiilleri) etkileyen altı çizili kelimelere dikkat edelim. …

Bir Cevap Yazın