Anasayfa / Çocuk Gelişimi / Beslenme / Çocuklarda Beslenme Sıklığı Ve Miktarı Nelerdir?

Çocuklarda Beslenme Sıklığı Ve Miktarı Nelerdir?

beslenme_sıklıgı copy

Okul Öncesi Çocukların Yaşları ne olursa olsun yetişkinlerle aynı besinlere gereksinim duyarlar. Sadece gereksinim duyulan miktarlar daha azdır. Yetişkinler gibi onlarda besinlerden enerji sağlarlar; fakat enerji gereksinimleri vücut ağırlıklarıyla orantılıdır. Ayrıca her besin için çocukların birçok seçeneği vardır. Çocuğa her bir besin grubundan kendi içinde birçok seçenek sunulabilir. Örneğin yoğurt yemiyorsa aynı gruptan peynir veya süt gibi besinler verilebilir. Eğer değişiklik birbirinden farklı yararlı besinler verilirse, çocuk bunların birçoğunu sevmeyi öğrenecek ve onlardan yararlanacaktır. Okul öncesi çocuklar besin grupları içinde en az sebzeleri severler.

Bu nedenle sebzeleri çocuklara sunarken pişirme şekli ve servisine özen gösterilmelidir. Ayrıca bu yaş çocuklar keskin tatlara ve kokulara çok hassastırlar. Bu nedenle, genellikle çiğ yenebilen salatalık, domates, havuç gibi sebzeleri pişmiş diğer sebze yemeklerinden daha çok tercih ederler. Bu tür sebzeler ince kesilip verilirse daha kolay ve severek tüketirler. sınırlı da olsa yediği birkaç çeşit sebze ve meyve, sebze ve meyve grubundan alması gereken besin ögelerini karşılamaya yeter.

 

Kaynak:http://beslenme.gov.tr

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Çocuklarda tuvalet eğitimi

Çocuklarda gece tuvalet eğitimi Çocuğunuzu gece tuvalet eğitimine başlayabilmeniz için gündüz saatlerinin büyük bölümünde bez …

Bir Cevap Yazın

Çocuk Gelişimi Montessori Boyama Sayfaları 0-5 Yaş Çocuk Akitivite