Anasayfa / Çocuk Gelişimi / Beslenme / Çocuklarda Beslenme Davranışları ve Sorunları Nelerdir?

Çocuklarda Beslenme Davranışları ve Sorunları Nelerdir?

beslenme. copy

En büyük etken yine aile bireylerinin besinlere karşı tutumudur. Çocuk aile içinde bir otorite olarak gördüğü babadan, yakın hissederek her türlü zorluğunu çözen anneden ve paylaşma duygularıyla birlikte kıskançlıkla yaklaştığı kardeşlerinden etkilenir. Beğenilerinde ve isteksiz davranışlarında onların davranış biçimleri ön plandadır. Okul öncesi yıllar boyunca birçok çocuk aşağıdaki davranışlardan bir veya daha fazlasını gösterirler.

  • Çocuklar özellikle meyve ve sebze gibi yeni yiyecekleri denemekte isteksiz olabilirler. Okul öncesi çocuğun bildiği yiyecekleri tercih etmesi ve yeni şeyleri denemekten korkması normaldir.
  • Okul öncesi çocuklar bir süre için sadece belli bazı çeşit besinleri yiyebilir. Çocuklar sevdiği veya herhangi 2 çeşit besini seçip diğer besinleri reddedebilir.
  • Çocuklar bazen sofrada oturur ancak yemek dışında herhangi bir şey ile ilgilenebilir.
  • Çocuklar belirli renk veya dokuda besinleri reddedebilir. Örneğin kırmızı ve yeşil renkli; çekirdeği olan veya peltemsi yiyecekleri reddedebilir.

 

Kaynak:http://beslenme.gov.tr/

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Çocuklarda tuvalet eğitimi

Çocuklarda gece tuvalet eğitimi Çocuğunuzu gece tuvalet eğitimine başlayabilmeniz için gündüz saatlerinin büyük bölümünde bez …

Bir Cevap Yazın

Çocuk Gelişimi Montessori Boyama Sayfaları 0-5 Yaş Çocuk Akitivite