10 Ağustos 2020 , Pazartesi
cocuklarda_yalan_soyleme

ÇOCUKLARDA YALAN SÖYLEME DURUMUNDA NE YAPILMALI?

ÇOCUKLARDA YALAN SÖYLEME DURUMUNDA NE YAPILMALI?

Yalan herkesçe ayıplanan bir davranıştır ama anne-baba çocuğun hayal gücüyle yalanı birbirinden ayırmalıdır. 3-5 yaş arasındaki çocukların hayal güçleri çok zengindir. Hayali olaylar hikayeler masallar anlatırlar. Anlattıkları şeylere kendileri de inanırlar.

Hatta bazı çocukların hayali arkadaşları bile vardır. Anne baba bu durumu tam doğru değerlendiremezse çocuğun yalan söylediğini sanarak paniğe kapılır. ‘Benim çocuğum çok yalan söylüyor’ diye psikoloğa götürülen pek çok sağlıklı çocuk vardır.
Çocuklar yalana çok duyarlıdırlar,onları yalana yetişkinlerin çelişkili durumu iter. Anne veya baba kendi yalanı na çocuğu ortak etmemelidir. Çocuk bu tür yalanları anne-babaya karşı kullanır.
Çocuk sık sık yalan söylüyorsa bu önemli bir durumdur.

Anne-baba ile çocuk arasındaki güven sarsılmış demektir. Çocuk anne babanın beklentileri kendi gücünü aştığında yada ceza korkusuyla yalana başvurabilir. Yalan söylediği için çocuğu zorlamak dövmek sakıncalıdır.
Çocuk gerçeği söylemekten korktuğu için yalana başvurabilir yada yaptığı şeyin yanlış yapılmaması gereken bir şey olduğunu bildiğin de yalan söyler. Böyle durumlarda çocuğun yalan söyleme sıklığı ve dozu dikkate alınarak bir psikologdan yardım istenmektedir.

Çocuklarda Yalan Söyleme ile ilgili aramalar;

Çocuklar neden yalan söyler

Çocuğum yalan söylüyor ne yapmalıyım

Çocuklarda yalan söyleme

İlginizi Çekebilir

4. Sınıf Türkçe Zarflar

KONU: ZARF (BELİRTEÇ-FİİLLERİ NİTELEYEN KELİMELER)       Aşağıdaki eylemleri (fiilleri) etkileyen altı çizili kelimelere dikkat edelim. …

Bir Cevap Yazın