28 Ekim 2020 , Çarşamba

Çocuklar Neden Ders Yapmak İstemezler?

Çocuklar Neden Ders Yapmak İstemezler?

Birçok çocuğun kabusu olan ders çalışmak neden bu kadar zor geliyor? Aslına bakarsak bunun birden fazla nedeni olabilir. Sıkılma, oyun oynama isteği ve dikkat dağınıklığı bunlardan bazılarıdır. Ders çalışmayı aşılamak için birçok yöntem deneyen ailelerin kaçı fayda almış? Ders çalışmak ailede olduğu kadar çocukta da biter, çocuğun istekli olması da çok önemlidir.

Ders Çalışma Alışkanlığını Çocuğa Nasıl Kazandırabiliriz?

Çocuğa ders çalışmayı işi sevdirmekle başlamak hiç de yanlış bir karar olmaz. Çocuk ders çalışmayı ne kadar severse ona bağlılığı o kadar artar. Bunun yanında onlara güzel sözler söyleyip cesaret vermek, gururlandırmak, tavsiyelerde bulunmak kısacası çocuğu motive etmek onun derse bağlılığını arttıracak etkenlerden olacaktır. ” Zorla güzellik olmaz ” lafını bazı ailelere hatırlatmakta fayda var. Çünkü iyi bir kariyer uğuruna çocukluğundan zevk almamış bir insan, hayattan kopuk yaşamış demektir.

Bu mevzunun sadece sosyal boyutu bile ayrı bir tartışma konusudur. Çocukken sosyalleşmeyi aile ona öğretemezse ilerde yapmış olduğu bu kariyer hiç bir işine yaramayacaktır. Bazılarına göre topluluk önünde konuşmak çok zor gelmektedir bunun sebebi ise ailenin çocuğa bu yeteneği kazandırmamasıdır. Bunun için ailelerin çocukları ders için çok sıkmamaları gerekir.

Daha Verimli Ders Çalışabilmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Ders çalışırken verimi artırmak için karnı tok bir şekilde masaya oturulmalıdır. Bunun sebebi açken kafamıza bilgilerin girmediği gibi dikkatimiz de normale göre daha fazla dağılır. Ders çalışmaya engel olan bir etken ise dikkat dağınıklığıdır. Dikkat dağınıklığını engellemek için ders çalışılan masanın etrafında yiyecek, içecek veya elektronik herhangi bir alet bulunmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra yenilen yiyeceklerinde fazla yağlı ve kalorili olmamasına özen göstermek gerekir.

Çünkü ders esnasında bedende yorgunluk veya uykuya yol açabilir. Ders çalışırken ara vermek verimi arttıran bir diğer etkendir. Genelde 30 dakikaya 5 dakika ara vermek en iyi süre aralığıdır. Bu mola aralarında su içmek, temiz hava almak yani dersten uzak kalıp beyni çalışılan dersi sindirmesi için zaman ayırmak gerekmektedir.

Ders Çalışmak İçin En İyi Ortam Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle ders çalışılabilmesi için mekanın sesiz ve rahat olası gerekmektedir. Bunun dışına ders öncesi hazırlık önemlidir. Ders esnasında kitap, kalem, silgi vb. materyallerin aranması ders arası kopukluklara yol açar. Sanılanın aksine ders çalışırken müzik dinlemek dikkati dağıtmaz (ezber yapılmıyor ise) insanı rahatlatır ve dersi daha zevkli yapar.

İlginizi Çekebilir

Renkleri ve Sayıları Öğreten Eğitici Oyuncak

Bir Cevap Yazın