29 Ekim 2020 , Perşembe

Çocuk Resimlerinin Dili

RESİMLERİN SESSİZ ÇIĞLIKLARINA KULAK VERELİM

Yetişkinler yaşamı olduğu gibi görür ve değerlendirir . Oysa çocuk; dünyayı kendi algıladığı biçimde görür ve bunları ifade etmeye çalışır. Yani çocuk ,resim yoluyla dünyayı bize kendi açısından ve en kestirme yoldan özentisiz ve yalın bir yolla verir.

ÇOCUKLARIN RESİMLERİNDE NELER TEHLİKE ÇANLARININ ÇALDIĞINA İŞARET EDER?

BÜYÜKLÜK : Sayfanın tümünü kapsayan büyük resimler, çoğu kez iç kontrolü zayıf olan saldırgan çocuklar tarafından çizilmektedir. Aşırı faal çocuklar, sayfanın tamamını kontrolsüz şekilde kullanırlar. Ender olarak çekingen ürkek çocuklar zayıf benlik kavramaları nedeniyle geniş figürler yer vermektedir. Daha güçlü olma arzularını böyle dile getiriler.

KÜÇÜK ÇİZGİLER : Birkaç santimetre büyüklükte resimler çoğu kez korkak çekingen, çocukların ürünüdür. Küçük boyut onların çekingenliklerinin simgesi olmaktadır. Saldırgan çocuklar ender olarak bu resimlere yer vermektedirler.

ABARTILI ÇİZGİLER : Resimlerin aşırı büyük ve detaylı veya çok küçük çizilmesi durumlarıdır ki bazen bütünü kapsadığı gibi ,organların tek tek çiziminde de görülmektedir .

Baş : Çok büyük başlar, zihinsel engellilerin veya daha başarılı olmak arzusu duyan çocuklarda gözlenmektedir.

Ağız : Konuşma ve iletişim sorunu olan çocuklar ,anne ve babasına bağımlı çocuklar, büyük ve belirgin ağızlar çizebilirler .

Gözler : Gözbebeği olmayan boş ve anlamsız gözler görmeye bağlı öğrenme sorunu olan çocuklarca çizilmektedir.
Ayaklar : Büyük ayaklar kendine güven duyma arzusunun bir göstergesidir.

Burun : Astımlı çocuklar solunumla alakalı sıkıntılarını burun resimlerini çok belirgin çizerek belli ederler.

Kulaklar : Kuşkucu, duyma problemi olan çocuklar kulakları büyük çizmektedirler.

Dişler : Dişler saldırganlığı ifade eder İri çizilmiş dişler saldırganlığın ifadesi olabilir .

Eksik bırakılan çizgiler :
Eksik bırakılan eller, kollar, bacaklar, ayaklar, burun, ağız, güvensizliğin, destek arzusunun, işareti olabilir. Çocukların his dünyalarının anlaşılmasında yönerge verilerek çizdirilen resimlerin büyük önemi vardır.

İlginizi Çekebilir

Renkleri ve Sayıları Öğreten Eğitici Oyuncak

Bir Cevap Yazın