24 Ocak 2021 , Pazar
cocuk_istismari

ÇOCUK İSTİSMARI NEDİR?

ÇOCUK İSTİSMARI NEDİR?

Çocuk istismarı fiziksel yada psikolojik olarak bir çocuğa bir yetişkin tarafından kötü davranılmasıdır. Ayrıca çocuklara kötü muamele çocuk istismarı ve ihmali ile çoğu zaman eş anlam taşır.
Dünya Sağlık Örgütü çocuk istismarını söyle tanımlar “çocuğun sağlığını fiziksel ve psikososyal gelişimini olumsuz etkileyen,bir yetişkin toplum yada devlet tarafından bilerek yada bilmeyerek uygulanan tüm davranışlar çocuğa kötü muameledir.

Bu istismar ve ihmalin açıklanması konusunda birçok ülke yönetimi kendi yasal tanımlarını yapmıştır. Nelerin çocuklara kötü davranma olarak tanımlayacağına kendi yasa ve ceza kanunlarında değinilir.2 eylül 1990 tarihinde yürürlüğe giren çocuk hakları sözleşmesine göre “ulusal yasalarca daha genç bir yaşta reşit sayılma hariç 18 yaşın altındaki her insan çocuk sayılır.

Cinsel istismara maruz kalan çocukların yasa göre Dağılımları incelendiğinde, %de 30 unun 2-5, %40 ının 6-10 , %30 unun 11-17 yaş grubunda olduğu görülmektedir.
Bir başka deyişle olguların yüzde 70 ini küçük yaş grubu oluşturmaktadır.

İstismara maruz kalan çocuklarda kız /erkek oranı yüzde 3 dür. Yurtiçi yayınlarda ise kız /erkek oranı birbirine yakın bulunmuştur. İstismarcıların yüzde 96 sı erkek yüzde 80 ide çocuğun tanıdığı birisidir.

 

 

İlginizi Çekebilir

Renkleri ve Sayıları Öğreten Eğitici Oyuncak

Bir Cevap Yazın