10 Ağustos 2020 , Pazartesi
Çocuklarda Uyku Düzeni Nasıl sağlanır

Çocuğunuzun Uyku Düzenini Sağlayacak 8 Öneri

uyku_duzeni

Çocuğun uyku düzeni nasıl sağlanır?

Uykunun hayatımızda ne kadar önemli bir yeri olduğunu kuşkusuz herkes bilir. Öyle ki uykusuz kaldığımız zaman vücudumuzun ne kadar halsiz, günümüzün ne kadar berbat geçtiğini hepimiz biliriz. Çocuklar için bu önem yetişkinlerden çok daha fazladır. Zira onlar büyüme ve gelişme çağındalar ve büyüme hormonu Growth hormon (GH) uyku esnasında daha fazla salgılanır. Yani büyümek için düzenli uyumak şarttır.

Bunlara 8 Örnekle Sıralamak istersek;

  • Çocuğunuzu her gün aynı saate uyutmaya özen gösterin. Böylece çocuğunuzun biyolojik saati o saate göre ayarlanır.
  • Akşam yemeği ile uyku saati arasında mutlaka max. 45-60 dakika olmasına özen gösterin. Çocuğunuzun karnı ne rahatsız olacak kadar dolu ne de uykusunu bozacak kadar aç olsun.
  • Çocuğunuzun Yatma saatinden 20 dakika önce çocuğunuza uyuma saatinin geldiğinin hatırlatması yapın. Çocuğunuzun uykusu gelmeye başladı ise huysuzlukları başlayabilir bu sebeple ani bir şekilde uykuya götürmeniz daha yumuşak bir geçiş olacaktır.
  • saatlerinin takip edilebilir bir uyku rutini oluşturun. .Çok uzun olmaması ile çocuğunuzla her gün yapmak yorucu olmasın veya farklı bir kişininde uyuttuğunda da uygulayabilsin.
  •  Odanın ısısı ne çok sıcak ne de çok soğuk olmamalıdır.
  • Tensel olarak hassas çocuklar için yatakta çok oyuncağın olmaması,
  • Karanlıktan korkan çocuklar için bir gece lambası uykusunu kaçıracak aydınlıkta olmamak kaydıyla,
  • Çocuğunuzu uyuttuktan sonra odasından çıkışınızın basit ve tutarlı olmasına özen gösterin. Çocuğunuzun ciddi bir  korkusu yok ise uyku rutininden sonra odada fazlaca vakit geçirmeyin.

Çocuğunuzun uyku halindeyken görüntüsünü aşağıdaki butonla paylaşmaya ne dersiniz?

https://www.cocukgelisimi.info/sizden-gelenler/

Unutmayın Başarı Paylaştıkça Artar…

ÇOCUKLARDA UYKU DÜZENİ NEDEN ÖNEMLİDİR

 

 

İlginizi Çekebilir

4. Sınıf Türkçe Zarflar

KONU: ZARF (BELİRTEÇ-FİİLLERİ NİTELEYEN KELİMELER)       Aşağıdaki eylemleri (fiilleri) etkileyen altı çizili kelimelere dikkat edelim. …

Bir Cevap Yazın