Anasayfa / Genel / Bebeklerin Yürüteç kullanması zararlı mıdır?

Bebeklerin Yürüteç kullanması zararlı mıdır?

Yürüteç zararlı mıdır?

Bebeklerimizin ilkleri her zaman çok önemlidir ve dört gözle bekleriz. Bir an evvel yürüse, bir an evvel konuşsa gibi. Heyecanla beklenen bu ilklerden bir tanesi de kuşkusuz bebeğinizin ilk adımlarıdır, yürümesidir. Bebeğimizin yürümesi için sabırsızlanırken anne ve babalar olarak onları hızlandırmak ya da onlara yardımcı olmak için yürüteç kullanmayı düşünebiliriz. Ancak, bebeğimizin gelişimi için bu istekten vazgeçmeliyiz.

Yürüteç kullanımı çevrede oluşturduğu bir çok tehlikenin yanı sıra çoğu kez aslında bebeğimizin daha da geç yürümesine neden olabilir. Yürüteç kullanmanın olası tehlike ve risklerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

Fiziksel gelişim riskleri:

 • Omurga gelişimi:
  Bebeklerin yürümeye hazır olmaları için öncelikle omurgaları yeterince güçlenmeli ve dik durabilmeleri gerekmektedir. 4. ay gibi erken dönemlerde yürütece bindirilen bebeklerde omurga eğriliği gibi sorunlar oluşabilir.
 • Kalça gelişimi:
  Yürütece oturtulan bebeklerin vücut ağırlıkları kalçalarına biner ve askıda pozisyonda kalan bu bölgenin gelişimi olumsuz etkilenir.
 • Ayak kasları:
  Ayak kasları gelişmeden yürütece bindirilince bebeklerde ayak deformiteleri ( şekil bozuklukları ) oluşabilir.  Ayak ucuna basarak yürüme alışkanlığı gelişebilir.

Çevresel tehlikeler: 

 • Çocuklar daha yükseğe ulaşabildiklerinden yakıcı, delici, kesici objelere ve zehirli maddelere ulaşma olasılıkları artar.
 • Merdivenlerden düşme tehlikesi artar.
 • Havuza düşme tehlikesi artar.
Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Çocuklarda tuvalet eğitimi

Çocuklarda gece tuvalet eğitimi Çocuğunuzu gece tuvalet eğitimine başlayabilmeniz için gündüz saatlerinin büyük bölümünde bez …

Bir Cevap Yazın

Çocuk Gelişimi Montessori Boyama Sayfaları 0-5 Yaş Çocuk Akitivite