10 Ağustos 2020 , Pazartesi

Bebeklerde ve Çocuklarda boy kilo gelişim tablosu

Çocukların boy kilo gelişimi genetik yapıya bağlı olarak farklılıklar gösterebilir.Bu nedenle çocukların boy , kilo ölçümleri ve diğer özelliklerinin değişik yaşlarda alt ve üst sınırlarının bilinmesi gerekir. Sağlık sorunu olmayan çocukların boy uzunlukları ilk 6 – 12 aydan başlayarak genetik yapılarına özgü persentil değerlerine ulaşır ve 2-3 yaşlarında çocuğun genetik özelliğini yansıtan persentil seviyesine ulaşır.

Bebeklerde ve Çocuklarda boy kilo gelişim tablosu;

bebeklerde-boy

Erkek ve kız çocuk gelişimlerini gösteren tablolarda ( Persentil 10 ) P10, P25 , P50 , P75 , P 90 seviyeleri bulunmaktadır. Tabloda P10 ile P90 arasındaki değerler normal kabul edilir.P10 en kısa veya en zayıf çocuğu , P90 en uzun veya en kilolu normal çocuğu gösterir. Burada önemli olan bebeğinizi doğumunda P50 seviyesinde doğduysa gelişiminin bu seviyede devam etmesidir. Çocuğunuz boyu ve kilosu en kısa ve en zayıf P10 seviyesinden düşükse doktora başvurmalısınız. Veya çocuğunuz doğduğunda P75 seviyesinde iken gelişim olarak gittikçe düşüyorsa bu durumda da doktora başvurmalısınız.

 

 

0-3 Yaş Erkek çocuklarının boy ve kilo gelişimi (Boy cm ve Ağırlık kg)

erkek-bebek-gelisim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0-3 Yaş Kız çocuklarının boy ve kilo gelişimi (Boy cm ve Ağırlık kg)

kiz-bebek-gelisim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

4. Sınıf Türkçe Zarflar

KONU: ZARF (BELİRTEÇ-FİİLLERİ NİTELEYEN KELİMELER)       Aşağıdaki eylemleri (fiilleri) etkileyen altı çizili kelimelere dikkat edelim. …

Bir Cevap Yazın