Anasayfa / Genel / Bebeklerde Solunum Yolu Tıkanması

Bebeklerde Solunum Yolu Tıkanması

BEBEKLERDE GENİZ TIKANMASI

Bebekler çevrelerine karşı ilgili ve çok meraklıdırlar. Keşfetmek için ellerine geçirdikleri nesneleri ilk önce ağızlarına sokmaları nedeni ile solunum yolunda tıkanma yaşayabilirler. Solunum yolunda tıkanıklık yaşanması, beklenmeyen ani ölüm sebepleri arasında yer almaktadır. Sağlıklı bir bebek aniden boğulur görünümünde zorla nefes alıyor ve öksürüyorsa yabacı cisimden şüphelenilmelidir.

bebeklerde-solunum-tikanmasi

BEBEKLERDE SOLUNUM YOLU TIKANMA NEDENLERİ

Bebekler ilk başta gıda olmak üzere oyuncak, para, bilye, düğme gibi nesneleri de solunum yoluna kaçırdıkları görülmektedir.

BEBEKLERDE SOLUNUM YOLU TIKANMASINA NEDEN OLAN ETKENLER

 • Gıdaların yeteri kadar çiğnenmesi için gereken azı dişlerinin olmaması,
 • Yutma koordinasyonlarının tam olmaması,
 • Çevreyi araştırma ve objeleri ağıza alarak tanımaya çalışması,
 • Laringeal elevasyon ve epiglotik kapanmanın yeteri kadar gelişmemiş olması,
 • Yemek yerken konuşma, oyun oynama, güldürme.

BEBEKLERDE SOLUNUM YOLU TIKANMA BELİRTİLERİ

Yabancı nesnelere bağlı solunum yolu tıkanmalarında bulgular aniden başlar öncesinde hiçbir bulgu yoktur. Bebek evin içerisinde aniden nefes almakta zorlanır ise muhtemelen yabancı bir nesne yutmuştur.

Bebeklerde Solunum Yolu Tıkanmasını Tanımak İçin;

 • Karın ve göğüs hareketleri izlenmeli,
 • Ağız ve burundan hava akımı dinlenmeli ve hissedilmelidir.

Yabancı cisimler yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de kısmi ya da tam tıkanmaya sebep olur.

Kısmi Tıkanma Belirtileri

 • Nefes alıyor, ağlıyor, öksürüyor ve ses çıkarabiliyor ise kısmi tıkanma aşıyordur.
 • Ani olarak ortaya çıkan solunum sıkıntısına rağmen az ve yeterli hava değişimi.
 • Öğürme.
 • Korku, heyecan ve panik ifade eden el, kol hareketleri, çırpınış.
 • Boğulurmuşcasına devam eden öksürük.
 • Ağlama

Tam Tıkanma Belirtileri

Eğer bebek ses çıkaramıyor, öksüremiyor, konuşamıyor ise tam tıkanmadan şüphe edilmelidir.

 • Ses kısıklığı ve yokluğu.
 • İleri solunum sıkıntısı.

TIKANMA DURUMLARINDA İLK YARDIM VE ACİL BAKIM

İlk olarak hangi çeşit tıkanma olduğunu belirlemek gerekmektedir.

Bebek kısmi olarak tıkanma yaşıyor ise, kendi kendine nefes alması ve öksürmesi için desteklenmelidir. Bunu yapmak için bebek, kucağa alınarak başı yükseltilir veya gazını çıkarıyormuş gibi omza yaslayarak cismi çıkarması beklenir. Bebeğin öksürme sırasında kusması ile kustuğunu yutmamasına dikkat edilmelidir. Nesnenin çıkıp çıkmadığı kontrol edilir. Bebeğin ağzında yabancı nesne görülüyor ise ve alınabilecek yerde ise alınır. Nesne ilk hamlede alınamamışsa almak için zorlanmaz, çünkü nesne daha aşağıya doğru kayabilir. Yabancı nesne çıkmışsa ve yeterli solunum varsa bebek yan yatırılır. Gerekli görülüyor ise oksijen verilerek hastaneye götürülür. Eğer yabancı nesne görülmüyorsa ve bebeğin durumu kötüye gidiyorsa tam tıkanmalarda ilk yardım ve acil bakım uygulamasına geçilir.

Bebek tam olarak bir tıkanma yaşıyor ise, dönüşümlü olarak “Sırt Vuruşu” ve “Göğüs Basısı” yöntemi uygulanır. Güvenlik sağlanır. Bebeğin ayak tabanına dokunarak bilinci kontrol edilir. Bebeğin bilinci yerindeyse yüz üstü pozisyonda ön kol üzerine yatırılır. Baş, başparmak ve diğer parmakların boynu desteklemesi ile öne doğru eğilir. Bebeğin başı desteklenerek vücuttan aşağıda, gergin olması sağlanır. Bu pozisyon yerçekiminin yardımı ile yabancı cismin kolaylıkla dışarı atılmasını sağlamak için verilir. Bebeğin boğazına bastırmamaya dikkat etmek gerekir. Yerleştirildiği kol, bacağa yaslanarak destek sağlanmalıdır. Bu pozisyonda iken elin topuk kısmıyla skapulalar arasına çok hafif olmayacak şekilde beş kez vurulur. Bu vuruşlar yukarıdan aşağıya doğru yapılır. Diğer kolun üzerine sırt üstü ve başı hafif aşağı gelecek şekilde tek hamlede çevrilir. Çevirme işlemi sırasında sırt vuruşu yapan el, bebeğin başının arkasına yerleştirilerek baş desteklenir. Sırtüstü pozisyonda ve başı aşağıda olacak şekilde kola yatırılan bebeğin başı, arkadan el ile desteklenir. Yatırıldığı kol, bacağa yaslanarak destek alınır. Yabancı cisim çıkmış mı bakılır, görülüyorsa bir hamlede alınır. Yabancı cisim çıkmamışsa sternum üzerinde kalp masajı yapılan noktaya iki parmakla beş kez aşağıya ve ileriye doğru her saniyede bir bası uygulanır. Yabancı nesnenin çıkıp çıkmadığı kontrol edilir. Yabancı nesne çıkana kadar 5 sırta vurma, 5 göğüs basısı işlemine dönüşümlü olarak devam edilir. Yabancı cisim kontrolü ve çıkarma işleminde asla kör dalış yöntemi uygulanmaz. Yabancı nesne çıkmış ise ve yeterli solunumu varsa bebek yan yatırılır.

Bebeğin bilinci kapalı ise ya da tam tıkanmalarda ilk yardım ve acil bakım uygulamaları sırasında bebeğin bilinci kapanırsa ;

 • Bebek, desteklenerek dikkatlice yere yatırılır (yabancı nesne çıkmasa da).
 • Zaman kaybetmeden cardiyopulmoner resüsitasyona (suni solunum + kalp masajı) başlanır.

Yabancı nesne ile tıkanma belirtileri astım, krup ve epiglotit gibi hastalıkların belirtileri ile benzerlik gösterebilir. Enfeksiyon söz konusu ise yabancı cisim çıkarmada uygulanan işlemler yararsız ve tehlikeli olabilir ayrıca acil tedaviyi geciktirir. Bu durumda olan bebeklere zaman kaybetmeden oksijen verilmeli ve hastaneye nakli sağlanmalıdır.

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Çocuklarda tuvalet eğitimi

Çocuklarda gece tuvalet eğitimi Çocuğunuzu gece tuvalet eğitimine başlayabilmeniz için gündüz saatlerinin büyük bölümünde bez …

Bir Cevap Yazın

Çocuk Gelişimi Montessori Boyama Sayfaları 0-5 Yaş Çocuk Akitivite